MED

Pohár medu – polovica lekárne doma 

Med je produktom včely medonosnej, ktorá zbiera na kvetoch nektár, alebo na stromoch medovicu a iné sladké šťavy obsiahnuté v rastlinných orgánoch. Včela nektár obohatí látkami z vlastného tela, pozmení ho vo svojom tráviacom ústrojenstve a uskladní ho v plástoch, kde neskôr dozrieva na med.Včelí med zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Peľové zrná v kvetových medoch sú zdrojom vitamínov. Zloženie včelieho medu: 70% glukóza a fruktóza, 20% voda, 5% sacharóza, 5% ďalšie látky ( enzýmy, vitamíny, minerálne látky, organické kyseliny, organické farbivá). Kryštalizácia medu je prirodzená vlastnosť medu vzhľadom na to, že med je presýteným roztokom cukrov. Rýchlosť kryštalizácie závisí od množstva glukózy a fruktózy v mede.

MED sa farebne líši podľa pôvodu: nektárové medy – sú zvyčajne svetlej farby, medovicové medy – sú tmavej farby

Liečebné účinky medu:

Ako doplňujúca potravina je pokladaný za elixír života od kolísky až po hrob. Pri mede sa ideálne dopĺňajú vlastnosti liečebného a výživného charakteru. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, podporuje trávenie,  posilňuje centrálnu nervovú sústavu, psychiku a dobrú pamäť. Priaznivo ovplyvňuje krvný obeh, vyživuje a posilňuje srdce. Obsahuje látky podporujúce tvorbu kostí, urýchľuje hojenie rán. Ľahko stráviteľnými cukrami dodáva telu okamžite využiteľnú energiu, zlepšuje a prehlbuje spánok, zbavuje organizmus jedov, podporuje rast imunity. Je podporným prostriedkom pri liečbe pečene a pankreasu, ochorení z ožiarenia. Napomáha pri liečení migrény, vredových ochorení žalúdka a dvanástnika, pomáha liečiť vírové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, zápaly nosohltana (výplach nosu mierne osolenou medovou vodou) . Bežná denná dávka medu pre dospelého človeka je 3 až 4 čajové lyžičky.

MED sa môže použiť:

– ako zdroj okamžite využiteľnej energie – rýchlo sa vstrebáva a zlepšuje biologickú dostupnosť látok

– na posilnenie imunitného systému – pôsobí antibioticky a protizápalovo, – na zlepšenie krvného obehu a prekrvenia

– pri udržaní dobrej duševnej kondície – potláča napätie, zmierňuje nervozitu, nechutenstvo, nespavosť, poruchy príjmu potravy

– ako ideálne sladidlo – vzhľadom na rýchle vstrebanie nedochádza ku kvaseniu, plynatosti a bolestiam

– pri chorobách : dýchacích ciest, pečene, žlčníka, žalúdka, pri nadmernej tvorbe žalúdočných štiav

– pri chudokrvnosti z nedostatku železa, poruchách stravovania, – pri udržiavaní zdravej črevnej flóry

– pri podpornej liečbe – u rekonvalescentov po ochoreniach a vyčerpanosti organizmu

– ako prevencia pri artérioskleróze – zvlášť vhodné pre starších ľudí, hovorí sa: „čo je pre deti v mlieko, to je pre staršieho človeka med“.

Agátový med je číry, zlatožltej farby. Vďaka vysokému obsahu fruktózy kryštalizuje len veľmi pomaly. Má lahodnú a jemnú chuť. Doporučuje sa najmä pre deti, športovcov, a ľudí, ktorí majú problémy s trávením.                                                                                                                                                          

Javorový med má sýto zlatú, jantárovú farbu, niekedy s ľahkým zeleným odtieňom, má výraznú vôňu podobnú javorovému sirupu, lahodnú chuť. Rýchlo jemne kryštalizuje. Odporúča sa pri liečbe alergií, vzhľadom na vyšší obsah peľu, ktorý pôsobí ako antigény. Je rýchlo stráviteľný, vhodný na chlieb, nie veľmi do čaju, pre intenzívnu vôňu.

Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy, a je to jeden z domácich jednodruhových medov. Lipový med má svetložltú farbu, v kombinácii s lipovou medovicou až oranžovožltú, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť, voňavú arómu lipového kvetu, s vysokou enzymatickou aktivitou. Pôsobí proti nachladeniu v zime, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie. Zlepšuje metabolizmus. Má diuretický účinok a pre vysoký obsah antibiotických látok sa používa na liečenie močových ciest, reumatických ochorení. Pôsobí lokálne antisepticky (septické rany, popáleniny), sedatívne, odstraňuje nespavosť. Používa sa pri liečbe neurózy a migrény.                                                                                                                                      

Malinový med má svetložltú farbu, je aromatický s kvetinovou vôňou, má lahodnú chuť, rýchlo kryštalizuje do biela, jemnozrnne, je vhodný k pastovaniu. Účinkuje proti nachladeniu, má povzbudzujúce účinky proti chronickej únave a poklesu výkonnosti. Malinový med sa užíva ako náhrada cukru, vhodný pre deti, športovcov.                                                                                                                                                                

Slnečnicový med je jednodruhový med zo slnečnice. Je svetlej farby, veľmi rýchlo kryštalizujúci. Kryštalizácia je jeho prirodzená vlastnosť.  Má špecifickú chuť a obsahuje peľové zrná kvetu slnečnice. Je veľmi vhodný na posilnenie organizmu od vyčerpania, od psychickej záťaže pre jeho vysoký obsah peľových zŕn v mede. Výborný pre deti a starých ľudí na zvýšenie energie. Nie je vhodný pre alergikov.                                                                                                                                                                           

Lesný med z medovice z listu alebo z medovice z ihličnanov je vysoko cenený v dôsledku značného obsahu stopových prvkov, organických kyselín a enzýmov. Tie rozhodnú o vysokej hodnote medu ako lieku. Lesný med z medovice sa odporúča používať pri ochorení kĺbov, močového systému, pri problémoch so žlčovodmi, pečeňou, črevami, pri  respiračných ochoreniach a je veľmi účinný „zabijak baktérií“ – má antibakteriálne účinky.                                                                      

Pastovaný med je špeciálne upravený včelí med. Pri tejto úprave je využitá prirodzená vlastnosť kvetových medov KRYŠTALIZÁCIA. Výsledkom je plnohodnotný med jemnej konzistencie, ktorá sa postupom času nemení. Med je spracovaný bez zahrievania a bez akýchkoľvek prísad.                                                                                       

Pohánkový med sa však považuje za jeden z najzdravších medov vôbec. Je to hlavne preto, že obsahuje dobre vstrebateľný horčík a rutín. Rutín je ľudským organizmom výborne vstrebávaný a osvedčil sa pri liečení kŕčových žíl, cievnych chorôb, chorôb pečene a obličiek. Odporúča sa aj pri diétach pri liečbe rakoviny a v kombinácii s mliekom večer pred spaním, ako prostriedok proti nespavosti.    

Med obsahuje jednoduché, dobre stráviteľné cukry, je teda prírodný, výživný, vynikajúci a ľahko stráviteľný. Kryštalizácia medu je záruka kvality medu. Dá sa ľahko rozpustiť v kúpeli iba však do 45 stupňov. Treba ho uchovávať v sklenenej fľaši, lebo pohlcuje vlhkosť a pachy z prostredia. Pravý med má samokonzervačné účinky preto sa nikdy nekazí.                                                                                                                                    

                                                                                                               

                                                                                                   MATERSKÁ KAŠIČKA

   Včelie produkty, ako je materská kašička, peľ, vosk, med, propolis a ožiarená voda, sú pre človeka veľmi dôležité, lebo sa o nich právom hovorí, že sú prírodnou lekárňou pre zdravie človeka. V posledných desaťročiach sa stala materská kašička stredobodom pozornosti výskumu a praxe vedcov a lekárov na celom svete.  Je považovaná za najkoncentrovanejšiu výživnú látku na Zemi.   Vo väčšom rozsahu sa zaoberali výskumom materskej kašičky odborníci v Japonsku. Skupine 3500 ľudí podávali po dobu 30 dní 1 gram denne materskej kašičky pod jazyk a zistili v uvedenej dobe u týchto ľudí neuveriteľne dobrý vplyv, napr. na krvotvorbu, zánik srdečných a dýchacích problémov, zvýšenie životných síl, u mužov zvýšenie sexuálnej aktivity, u žien upravenie niektorých menštruačných problémov a zlepšenie spánku. Celkovo materská kašička zvyšuje v organizme telesnú zdatnosť a odolnosť a tiež povzbudzuje k vyššej výkonnosti.       

Materská kašička obsahuje sušinu, vodu, tuky, bielkoviny, 8 druhov aminokyselín, glukózu, fruktózu, vitamíny A, B komplex, C, D, E, hormóny, prvky medi, vápnika a železa.

Využitie materskej kašičky – materskú kašičku je možné konzumovať čistú priamo pod jazyk, rozmiešanú v mede alebo v alkohole.

Dávkovanie materskej kašičky

Materská kašička čistá sa spravidla užíva v množstve 0,5 g – 1 gram nalačno denne priamo pod jazyk. Materskú kašičku necháme pod jazykom rozpustiť, asi po 3 minútach prehltneme. Tento spôsob je na celom svete najpoužívanejší a učia sa to dobre aj deti.

 Materskú kašičku užívame čistú, pokiaľ sa dá ráno nalačno. Nesmie prísť do styku s kovom (znehodnocuje sa), preto používame lyžičky drevené alebo z umelej hmoty. Po užití je vhodné 30 minút nejesť. Takto denne 20 dní užívame, potom nasleduje 30 dní prestávka a znova sa môže užívať ďalšia materská kašička. Väčšinou sa táto dávka aplikuje 3 – 5x do roka.

U detí sa množstvo užívanej kašičky znižuje na 0,5g denne po dobu 20 dní. Potom nasleduje 30 dňová prestávka. Materskú kašičku skladujte v chladničke. Je potrebné dávať zvýšený pozor u osôb alergických na včelie produkty.

Z výsledkov výskumu a lekárskej praxe sa materská kašička používa 

– pri prieduškovej  astme, chronických kataroch priedušiek, opakujúcich sa zápaloch horných dýchacích ciest, zvyšuje odolnosť organizmu proti vírusovým ochoreniam

– u artériosklerózy vyrovnáva krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje krvotvorbu

– lieči stavy po srdečnom infarkte a po mozgovej mŕtvici, u srdečných predinfarktových problémov upravuje materská kašička značne stav

– má veľmi priaznivý vplyv na psychiku človeka, nervový systém, spánok, pri preťažení organizmu

– u diabetických ochoreniach a poškodení výživy dolných končatín sa osvedčila materská kašička takto :   1 gram denne pod jazyk po dobu 40 dní bez pauzy + propolisová tinktúra

– pri liečbe žalúdočných vredov sa pri súčasnom podávaní propolisovej tinktúry, znižuje toxicita liekov, zlepšuje činnosť pečene a čriev

– pomáha ku zvýšeniu sexuálnej aktivity (zvlášť ak sú slabosti spôsobené dôsledkom vyššieho veku, nervovým vyčerpaním alebo po chorobe), zlepšuje činnosť pohlavných žliaz, urýchľuje spermatogenézu (vznik a vývoj spermií), posilňuje potenciu, u frigidity žien, niektorých menštruačných problémov, v prechode

– pomáha pri neplodnosti v kombinácii s peľom Perga

– u mužov na prostatu ak nie je nádorová (dobrý na prostatu aj peľ)

– pečeňové choroby, žlčníka, štítnej žľazy

– skleróza multiplex – podporný prostriedok

– tlmí nežiadúce účinky širokospektrálnych antibiotík

– u kožných ochorení : ekzémy, akné, lupienka, vredy na celom tele

– ukázalo sa, že u detí lieči problémy s pomalým vývojom detí

– v kozmetike je dokázaný priaznivý regeneračný (omladzujúci ) účinok, likviduje a zmierňuje vrásky v začiatočných štádiách, značne vylepšuje už vráskavú tvár napr. aplikáciou pleťových masiek s materskou kašičkou

– pri masáži s materskou kašičkou spevňuje novo regenerované tkanivo ženského prsníka aj po tehotenstve a počas pribúdajúcich rokov

– spomaľuje príznaky starnutia celého organizmu a je vynikajúcim zdrojom energie po zime na jar

Váš zdravotný stav pozná Váš lekár, preto je vhodná Vaša konzultácia s ním!

 

                                                                                                                      PEĽ

Obnôžkový peľ  prinášajú včely ako svoju základnú potravu v obnôžkach na zadných pároch nôh. Tvar a farba peľu sú pre každý druh rastliny charakteristické. Získavanie obnôžkového peľu umožňujú tzv.peľochyty, ktoré včelár umiestnil do letáča úľa, ktorý zo zadných nôh včiel zachytí malú časť peľových koláčikov (nie viac ako 10 percent znášky).

Zloženie peľu :  Peľové zrnká obsahujú okrem vody, bielkovín, tukov a sacharidov tiež vitamíny skupiny B, D, E a H, z minerálnych látok je to kremík, síra, meď, kobalt, sodík, železo, hliník, vápnik, horčík, mangán, fosfor, báryum, striebro, zinok, molybdén, chróm a stroncium.

Peľ ovplyvňuje črevnú mikroflóru a podporuje funkcie žalúdka. Predovšetkým, ale zlepšuje celkový stav organizmu, stimuluje telesný a duševný pocit celkového zdravia, podporuje prekrvenie a spôsobuje vzostup počtu červených krviniek.

Dávkovanie :  1 – 2 čajové lyžičky denne.

Peľ PERGA sa získava z plastov včelstva. Je to kvetový peľ, ktorý je prepracovaný včelami priamo v úli. Tam je vystavený prírodnému kvasnému procesu, počas ktorého vznikajú veľmi dôležité substancie bez vonkajšieho zásahu.

Analýzy  dokazujú nepostradateľné aminokyseliny, stopové prvky, enzýmy a mnoho potrebných živín. Všetky tieto látky sú biologicky vyvážené a pôsobia synergicky. Perga je o viac ako 50 % účinnejší ako kvetový peľ obnôžkový a nevyvoláva alergické reakcie.

Podporuje organizmus k rýchlej obnove duševnej a fyzickej sily, obzvlášť v rekonvalescencii po vyčerpávajúcich chorobách a po operáciach. Pri depresívnych stavoch obnovuje duševnú rovnováhu, vyvoláva pocit spokojnosti a chuti do života. Účinok pergy na centrálnu nervovú sústavu je trvalejší a hodnotnejší ako účinok pri užívaní iných látok, ako napríklad drog.  Dobrý výsledok je dosiahnutý u hyperplázii prostaty, detoxikácie pečene, pri syndróme únavy, neplodnosti, impotencii a znížení sexuálnej aktivity.

Dávkovanie : 1 – 2 čajové lyžičky denne (peľ sa rozmelí na jazyku a potom prehltne)

Treba byť opatrný u osôb alergických na včelie produkty! Skladujte v chlade.

Včelí peľ sa liečebne používa :

– ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému – na zvýšenie imunity

– pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe 

– pri chudokrvnosti – nedostatku železa

– pri chorobách pečene – po žltačke, chorobách štítnej žľazy

– pri srdcovo – cievných ochoreniach

– chorobe prostaty

– zlepšuje činnosť srdca a pľúc u športovcov

– pomáha zmierniť príznaky cukrovky

– pri redukcii krvného tlaku

– pri zápche, žalúdočných problémoch, ochoreniach čriev

– pri nechutenstve

– pri ochoreniach kože, kĺbov, očí

– pri poruchách spánku, depresiach vďaka obsahu zinku a vitamínu B6

– môže chrániť pred sennou nádchou

– starší ľudia sa vďaka nemu dožívajú vysokého veku a dobrej pamäti                                                                              

                                                                                                             PROPOLIS

PROPOLIS  nazývaný tiež prírodné antibiotikum. Je  to prírodná látka získavaná z balzamov živicovej povahy, ktorú včely zbierajú z rôznych rastlín, kvetov a liečivých bylín. V propolise bolo zistených 34 liečivých zložiek. Propolis obsahuje 50-60% živice, 10-12% éterických olejov a asi 5% peľu. Tieto látky majú veľmi priaznivé účinky na ľudský organizmus. Široké spektrum uhľovodíkov, mastných kyselín, terpenoidy, vitamíny a ostatné organické látky zastupuje bohaté spoločenstvo, ktoré sa inde v prírode nevyskytuje.

Propolis môže byť vo forme tinktúra – kvapky, spray s propolisom alebo surový propolis.

Propolisová tinktúra – kvapky dokonale dezinfikuje, ničí alebo znižuje tvorbu niektorých baktérií, vírusov a plesní. Má znecitlivejúce účinky a lokálne tlmí bolesť. Podporuje obranyschopnosť organizmu. Propolisová tinktúra je podporný prostriedok k dezinfekcií dutiny ústnej a kože, pri nachladnutí a vírusových ochoreniach horných ciest dýchacích, k potlačeniu infekcie a zápalu v dutine ústnej a nosohltanu, k tlmeniu bolesti zubov a masážam ďasien pri paradentóze a pri hojení nerozsiahlych popálenín. Je vhodná pri plesňovom a ekzémovom ochorení pokožky.

Propolis účinný ako prevencia u týchto ochoreniach :

 

– Priedušky a horné cesty dýchacie (3×20-40 kvapiek denne na kocku cukru, alebo do medu, tekutín alebo samostatne. Môžeme aj inhalovať.)

– Zápal nosohltanu, mandlí (angína) – (5×20 kvapiek do vody, čaju, denne kloktáme, alebo užívame v mede či cukre)

– Pri začiatkoch nádchy (5×15 kvapiek denne, ponechať čo najdlhšie v ústach + výter v nose)

– Zápal dutiny ústnej (afty) – (výplach propolisovou emulziou v čaji, potieraním tinktúrou)

– Pred chrípkovým ochorením – (5×20 kvapiek, alebo výplach emulziou)

– Pri popáleninách – (potierať tinktúrou, masťou alebo aerosolom)

– Kožný ekzém, popraskanie kože (natierať tinktúrou, masťou)

– Ušné ekzémy, bolesti ucha – (vatový tampón s tinktúrou, alebo emulziou)

– Paradentóza, krvácanie ďasien – (potierať tinktúrou)    

– Pri zápaloch kože, odreninách, poraneniach – (potierať, dezinfikovať)

– Vlasové lupiny – (lieči sa vodnou, alebo bylinnou emulziou s propolisom)

Užívanie : Pred jedlom – v mede, na cukre, v čaji, mlieku, citrónovej šťave.

Používanie propolisu v spray : Prípravok je určený k ošetreniu dutiny ústnej a pokožky.

– Aplikujte priamo na problematické miesta

– V dutine ústnej je vhodné používať pri pocite začínajúceho sa nachladenia, škrabania v krku, alebo už pri prepuknutom zápale.

Dávkovanie pri nachladnutí : 5 – 8 x denne 5 vstrekov do úst.

Surový propolis môžeme využiť napríklad pri liečení kurích ok, otlaku, alebo ku liečeniu hlbokých prasklín na pätách.

Rovnako gulička surového propolisu vložená do boľavého zubu prinesie dočasnú úľavu. Tu sa využíva pomerne silný znecitlivejúci účinok propolisu. Účinok propolisu pochopiteľne chorý zub nevylieči, ale pomôže chorému prekonať bolesť. Potom je treba navštíviť svojho stomatológa.

Použitie :

Z surového propolisu urobíme placku, tu priložíme na postihnutú kožu, previažeme obväzom a ponecháme niekoľko dní. Koža pod obkladom zmäkne a ďalšie ošetrenie je jednoduchšie a menej bolestivé.

Dokonca u hlbokých trhlín na päte môžeme využiť tiež ďalšiu  vlastnosť propolisu, ktorá spočíva v tom, že podporuje vytváranie nového tkaniva a trhlina sa tak rýchlejšie zahojí.

Používať pri ďalších ochoreniach po porade s odborným lekárom.

Treba byť opatrný u osôb alergických na včelie produkty! 

Prípravok obsahuje alkohol. Alergiu na propolis zistíme natrením zápästia na dlani. Pokiaľ do 24 hodín koža nezčervenie,  môžete propolis používať. Výrobok nie je určený pre deti a tehotné ženy. Prípadný sediment nie je problém. Uchovávajte mimo dosah detí! Uchovávajte v tme pri izbovej teplo

                                                                                                         APISIN

Apisin nazývaný tiež včelí jed. Priaznivo pôsobí na choré kĺby, zápaly nervov, reumatizmus. Predáva sa vo forme masť s apisinom.

Pri výskyte neznášanlivosti treba používanie prerušiť. Nanáša sa na pokožku v tenkej vrstve a dôkladne sa votrie.

                                                                                                 VČELIE MEDOVÉ VIEČKA

Ide o včelí produkt, ktorý sa predáva skôr sezónne v dobe medobrania, pretože sa získava pri odviečkovaní medových plástov. V podstate sa jedná o voskové viečka medových buniek z medových plástov. Tieto viečka obsahujú veľké množstvo dezinfekčných látok, ktoré chránia med prírodným spôsobom pred vlhkosťou, baktériami a negatívnymi vplyvmi.

Pri žúvaní medových viečok sa tieto dezinfekčné látky uvoľňujú.

– sú tak veľmi účinné pri nachladnutiu a zápale v krku

– slúžia ako prostriedok, ktorý čistí nosohltan a to hlavne pri zápaloch čelovej dutiny a sennej nádche        

– vynikajúce účinky sú dokázané aj pri žúvaní viečok, pri paradentóze zubov a zápale ďasien

– žúvanie  včelých viečok má viac priaznivých účinkov, napr. aktivizuje tvorbu slín,

  a žalúdočných štiav, mechanicky čistia zuby od zubného kameňa a nikotínového povlaku u 

  fajčiarov

Užívanie : Žuvať podľa potreby a po vyžúvaní je možné vosk v rozumnom množstve i prehltnúť, pretože je nestráviteľný a prechádza zažívacím traktom bez zmien, kde je schopný na seba viazať škodliviny. Samozrejme je možné vyžúvaný vosk vypľuť. 

Treba byť opatrný u osôb alergických na včelie produkty! Skladujte v suchu pri teplote max. do 25 stupňov.                                                                                                         

                                                                                                       VČELÍ VOSK

Včelí vosk sa používa do mastí, na nábytok, na vymazávanie plechov, na výrobu sviečok a pod. 

Pečenie 
Vosk sa používa na vytieranie plechov pri pečení vianočiek a cukroviniek. Plech najskôr mierne predhrejeme, aby sa nám vosk dobre roztieral. 

Odlievané sviečky zo včelieho vosku horia jasným plameňom, šíria jemnú a príjemnú vôňu plnú pohody. Pri ich horení nevznikajú a neunikajú toxické splodiny ako u sviečok parafínových. Domácnosť príjemne prevoňajú a horenie nesprevádza nepríjemnými splodinami a pachmi. 

Sviečky zo včelieho vosku ionizujú ovzdušie a tak by sa mali zapaľovať tam, kde sú elektrické prístroje ako televízia a počítač. Pohlcujú aj pach tabakového dymu. Včelí vosk je naozaj vzácna prírodná látka s upokojujúcou vôňou, takže sviečka z neho vyrobená je nielen krásnym dekoračným predmetom, ale zároveň aj liečivým doplnkom. 

Dlhším skladovaním, alebo skladovaním v chlade sa na povrchu vytvára svetlá vosková vrstvička (patina, tzv. Voskový kvet). Môžete ju odstrániť teplým vzduchom, napr. Fénom.